Острівець декоративного мистецтва

30 вер. 2017
Екскурсія педагогічного колективу СЗШ №21 на «Миколин хутір»

Селище Петриківка, що в Дніпропетровській області, на всьому Придніпров’ї відоме доброю водою й запашним домашнім хлібом, який не розучилися пекти місцеві господині. А головне — це єдиний в усьому краї острівець, що лишився від колись могутнього материка символічно-декоративного мистецтва. Петриківський декоративний розпис був включений в список культурної нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Знамениту Петриківку, напевно, як і Говерлу, варто відвідати кожному українцю. Щоб поглянути на зразки петриківського розпису і познайомитись із майстрами, їдуть сюди звідусіль.  30.09.2017 року, вибравши теплий, сонячний осінній день, ми вирішили поїхати на екскурсію до «Миколиного хутора».

Микола та Валентина Деки  – відоме подружжя майстрів петриківського розпису –  в своїй оселі організували музей-садибу в етностилі, притаманному давнім українським хатам. Тут можна не тільки самому спробувати малювати петриківку, зробити ляльку-мотанку та розписувати писанки, але й скуштувати домашніх традиційних страв.   «Миколин хутір» — це садиба-музей, що об’єднує осередки українського народного розпису, чудову природу, фольклор та безмежну гостинність. Відкривши хвіртку, ми одразу поринули в автентичну атмосферу стародавньої петриківської садиби. На порозі хати нас, як дорогих гостей, зустрічала господиня з хлібом і сіллю.  Валентина та Микола Деки, не покладаючи рук, разом з синами та доньками працюють над відродженням побуту селянина. Із задоволенням проводять  екскурсію по маєтку. Все пронизано національним колоритом і продумано до дрібниць: ось хата, розписана петриківськими узорами, а поруч – велична пані – піч. А поряд хитрі петриківські коти, з шерсті яких виготовляють знамениті пензлики – «кошачки».

В хаті родини Деків все прикрашене петриківкою – стеля,сволоки, на стінах – мальовничі панно. Є кімната – музей з ткацьким станком, неймовірної краси скринею та іншими експонатами, що демонструють життя і побут селянина. Далі хатинка, де проводять майстер – класи з петриківського розпису, ляльки – мотанки, писанкарства, гончарства. Тут для нас організували ціле костюмоване дійство, і ми стали його учасниками. Це були цікаві конкурси, народні танці і навіть змагання по перетягуванню канату. Несподівано цікавим відкриттям для нас стала хата на колесах – невеличкий розписаний будиночок, який їздить навколо хутора, катаючи і дітлахів і дорослих.  І хто знає, куди він може завезти…

Нам дуже сподобалась цікава екскурсія, і ми з задоволенням прийняли запрошення гостинних господарів відвідати хутір на День Святого Миколая.

Радимо всім: якщо хочете розвіяти сірість буднів, то досить на день з’їздити в Петриківку, щоб отримати заряд бадьорості від барвистого розпису місцевих майстрів і навчитися створювати такі ж візерунки самостійно.